טיפול בילדים

אני מטפלת בילדים עם קשיים במגוון תחומים כגון קשיים חברתיים, דיכאון, חרדה, משבר או טראומה, מקרי מחלה או מוות במשפחה הקרובה, קשיים לימודיים, קשיי קשב, לקויות למידה, קשיים רגשיים, קשיים בויסות רגשי ועוד.

בעת הפנייה לעזרה טיפולית אני חושבת יחד עם ההורים מה דרך הטיפול המתאימה ביותר עבור ילדיהם בהתחשב בגילם, סיבת הפנייה, המוטיבציה הטיפולית, מטרות הטיפול ועוד. הטיפול בילד תמיד נעשה גם בליווי הורים על פי הצורך הטיפולי. לעיתים רק ההורים מלווים בטיפול, לעיתים הטיפול דיאדי – טיפול הורה-ילד, ולעיתים הטיפול ישירות בילד ומפגשי ההורים נעשים מידי פעם בהתאם לצורך הטיפולי. בנוסף, לעיתים יש צורך לערב גורמים שונים ברמות מעורבות שונות כגון מסגרות חינוכיות, גורמי טיפול נוספים הנפגשים עם הילד, מסגרות נוספות בהן הילד נמצא – זאת על פי הצורך ועל פי רצון ההורים.

המפגשים הטיפוליים עם ילדים נעשים באמצעות משחק ומובלים על ידי הילד שבוחר את סוג המשחק. דרך בחירה זו ודרך התכנים של המשחק אני לומדת להכיר את הילד, את עולמו ובעזרת המשחק אנו עובדים על מטרות הטיפול.

הטיפול בילד כוללים מפגשי הורים בתדירות משתנה ומותאמת לכל טיפול. לעיתים אף ישנה התערבות גם מול מסגרות חינוך נוספות של הילד.

איך מתחיל טיפול?

תחילה אני נפגשת עם ההורים לאינטייק, בו ההורים מספרים לי על הילד – התפתחותו, תחביביו, חוזקותיו, הסיבות לפנייה ויחד אנו בונים את המתווה הטיפולי ומטרות טיפוליות ראשוניות.

סוגי טיפולים:

  • טיפול פרטני לילד – פסיכודינאמי
  • טיפול CBT או שימוש בעקרונות
  • טיפול דיאדי (טיפול הורה-ילד)
  • הדרכת הורים בלבד

איך אני מסביר/ה לילד/ה שהוא מגיע לטיפול?

בסיום האינטייק ההורים ואני חושבים ביחד בהתאם למקרה איך לדבר עם הילד ולהכין אותו לקראת תחילת תהליך טיפולי וזאת בהתאם לגילו, סיבת הפנייה, איך הילד תופס את קשייו ומידת המוטיבציה שלו.

מה עושים אם הילד/ה מסרב להגיע לטיפול?

לעיתים כאשר הילד מסרב להגיע לטיפול נתחיל עם הדרכת הורים. אפגש עם ההורים על מנת לעזור להם להתמודד עם הקשיים של הילד. פעמים רבות כאשר הילד רואה את הוריו מתחייבים לתהליך, הוא מוכן להגיע גם הוא לטיפול – אך זו לא המטרה היחידה בטיפול בילד באמצעות ההורה. להורה השפעה רבה על ילדו ולרוב נראה הטבה אצל הילד גם אם הוא לא מטופל באופן ישיר.